مشهد - احمد آباد - خیابان قائم - ساختمان گوهرشاد - طبقه 5 (شنبه تا پنج شنبه 8 صبح تا 8 شب)

 • English language
 • Arabic language
05138449686 09033747800

زمان بازگشت به فعالیت ورزشی پس از کاشت مو

کاشت مو با هر روشی که انجام شود، یک عمل جراحی جدی است. لذا توصیه ها و مراقبت هایی که بعد از کاشت مو از طرف مشاور و یا پزشک متخصص به شما ارائه می گردد، به منزله ضمانت نامه ای برای یک کاشت موی موفق، با کیفیت و دلخواه شما عزیزان خواهد بود و برای حفظ سلامتی، شما نمی توانید تا زمان بهبودی کامل، تمام فعالیت هایی را که داشته اید از سر بگیرید. در این خصوص ورزش بعد از کاشت مو و زمان بازگشت به فعالیت ورزشی پس از کاشت مو یکی از مهم ترین موضوعات و پرتکرارترین سوالاتی است که پرسیده می شود.

پس از کاشت مو بایستی از انجام هر گونه فعالیت سنگین همچون ورزش خودداری کنید؛ زیرا این زمان، زمان مهمی برای پیوند مو جدید است و به هیچ وجه نباید محل پیوند مو، مورد لمس، فشار شدید یا خارش قرار بگیرد. اما انجام ورزش و فعالیت های پرتحرک ممکن است موجب آسیب رسیدن به فولیکول های تازه کاشته شده گردد. به خصوص اگر گرافت های موی شما به روش FUT برداشته و کاشت شده باشند و پشت سرتان در قسمت برداشت شده بخیه خورده باشد، در این زمان انجام فعالیت های ورزشی ممکن است باعث خونریزی در این قسمت شود. به همین دلیل باید زمان بازگشت به فعالیت ورزشی پس از کاشت مو را بدانیم.

اگر شما به سلامتی خود اهمیت می دهید توصیه می شود حداقل ۳۰ تا ۴۵ روز پس از عمل کاشت مو از انجام ورزش های شدید خودداری کنید. زمان بازگشت به فعالیت ورزشی پس از کاشت مو در مورد برخی از تمرینات سبک مانند پیاده روی و یوگا معمولا دو هفته است، اما با این حال لازم است قبل از انجام هر کاری با جراح خود مشورت کنید.

قرار دادن زمان بازگشت به فعالیت ورزشی پس از کاشت مو برای این است که ورزش شدید به دلایل زیر می تواند تهدیدی برای پیوند موهای جدید باشد:

فشار خون: افزایش ضربان قلب در ورزش باعث افزایش فشار خون می شود و احتمال خونریزی در نواحی گیرنده پوست سر و در اطراف گرافت ها یا در ناحیه اهدا کننده را افزایش می دهد.

تعریق: پوست سر بعد از پیوند بسیار حساس است؛ لذا باید از انجام فعالیت هایی از قبیل سونا، دویدن یا ورزش های سنگین اجتناب شود. تعریقی که در نتیجه این فعالیت ها ایجاد می شود، امکان دارد به پیوندهای جدید مو آسیب برساند.

حرکات کششی: برخی تمرینات کششی ممکن به ناحیه گردن و منطقه برداشت آسیب برساند و باعث خونریزی بشود. به منظور بهبود سریع تر این نواحی، بهتر است تا دو ماه پس از عمل پیوند از ورزش و انجام فعالیت های کششی خودداری نمایید.

 

برنامه زمان بازگشت به فعالیت ورزشی پس از کاشت مو

روند بهبودی پس از کاشت می تواند در هر فردی متفاوت باشد و متناسب با شرایط جسمانی او تعیین می شود؛ ولی در حالت کلی اگر قصد ورزش بعد از کاشت را دارید می توانید طبق برنامه توصیه شده توسط کلینیک کاشت مو در مشهد به صورت زیر عمل کنید:

هفته اول بعد از کاشت مو: هیچ حرکتی انجام نشود.

بلافاصله بعد از جراحی از هر گونه فعالیت غیرضروری حتی فعالیت های سبک از قبیل یوگا، پیاده روی و غیره دوری کنید. حتی از خم کردن و بالا بردن سر به صورت خود آگاه نیز جلوگیری کنید؛ چرا که این ناحیه از سر دارای تورم است و باید با مراقبت های ویژه سطح تورم را به حداقل رساند.

ده روز بعد از کاشت مو: برخی از ورزش های بسیار سبک

معمولاً در این دوره، فعالیت های سبک و غیر شدیدی مانند یوگا یا پیاده روی ملایم مجاز است؛ اما باید از انجام فعالیت هایی نظیر دویدن و یا ورزش های قلبی که باعث تعریق بیشتر می شود، به شدت اجتناب شود.

بعد از ۴۵ روز: انجام ورزش های سنگین تر همچون بدنسازی و وزنه برداری

به طور طبیعی پوست سر شما بعد از ۴۵ روز باید عاری از زخم و تورم باشد؛ در این زمان انجام ورزش مجاز است و خطری بیمار را تهدید نمی کند.

 

به طور کلی زمان بازگشت به فعالیت ورزشی پس از کاشت مو با توجه به روش انجام کاشت متفاوت است اما در بیشتر موارد، بعد از چهار هفته این امکان برای بیمار فراهم است که حتی به ورزش بدنسازی بعد از کاشت مو نیز روی بیاورد. با این وجود در نظر داشته باشید که این دستورالعمل کلی است و بایستی طبق نظر پزشک جراح خود عمل نمایید.


فرم مشاوره

برای دریافت مشاوره، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.


۲ دیدگاه برای “زمان بازگشت به فعالیت ورزشی پس از کاشت مو”
 1. جواد گفت:

  موی کاشته شده تا چه مدت نیاز به مراقبت داره؟
  چه مدت نیاز به دارو داره بطور معمول؟
  ایا بعد از سه ماه باز فعالیت زیاد تعریق زیاد و گرما ممکنه اسیب بزنه؟

  • ClinicDeniz گفت:

   سلام حداقل تا ۶ ماه باید کامل ازش مراقبت بشه و بعد از اون هم پیشنهاد میشه تا ۱ سال نه رنگ بشه و نه از شامپو های قوی و … استفاده نشه
   بابت دارو باید متخصص به شما بگه که چه مقدار نیاز به مصرف مکمل و … دارید ما در مجموعه کاشت مو دنیز به تمام افراد برنامه یک ساله پس از کاشت میدیم چه از نظر دارویی و چه از نظر ورزش و کار و ….